Інформаційний енергетичний портал

www.energyworld.com.ua
 

 

 

 

 

 

курс валют:

finance.com.ua

finance.com.ua


наші
партнери:


цікаве:

Украина криминальная

 

ви наш

Hit Counter

відвідувач

Наш земляк – винахідник промислової вітроенергетики

 

   
Дуже важливо, на нашу думку, щоб ми, створюючи Музей розвитку енергетики, не загубили сьогодні історичну пам'ять нашого краю, нашої держави про визначних людей, вчених, інженерів, пов'язаних з енергетикою, тому що - ми впевнені - в історії, яку напишуть майбутні покоління, енергетичні досягнення будуть віднесені до головних.

Юрій Кондратюк

Сучасному процесу національно-культурного відродження України властиве, за загальною думкою фахівців, поглиблення інтересу до історичного минулого, до особистостей, до творчої спадщини митців, вчених, інженерів, громадських та інших діячів, праця яких сприяла розвитку української культури і науки. Серед численних галузей особливе місце належить енергетиці.

Недостатні, як на наш погляд, дослідження і увага саме до "політехнічної історії" України дозволяють сьогодні закордонним засобам масової інформації, авторам різноманітних публікацій називати видатних українських учених, конструкторів, які волею обставин опинялися серед інших народів, своїми земляками. Деякі діячі "з українською долею", тобто ті, які вважали себе українцями за мовою, культурою, вихованням, розпочали свою творчу, наукову діяльність, реалізували свій талант на українських теренах. Але, на жаль, імена декотрих з них сьогодні не відомі широкому загалу, киянам.

Про свої права називатися земляками видатного українського вченого в галузі промислової вітроенергетики Юрія Васильовича Кондратюка (Олександра Гнатовича Шаргея, 1897-1942), більше відомого в галузі теорії ракетних польотів, сьогодні заявляють москвичі, бо з Москвою пов'язана його винахідницька діяльність у галузі промислової вітроенергетики, в тому числі завершення проекту потужної вітроелектростанції (ВЕС) для Криму (дещо з цього проекту, за свідченням М.В.Нікітіна, О.І.Злобіна та інших було використано для будівництва відомої Останкінської телевежі) (Микола Васильович Нікітін був молодшим від Ю.В.Кондратюка на 10 років, товаришував і багато років працював із ним).

Найфантастичнішим проектом, над яким вони працювали разом, за твердженням М.В.Нікітіна, було будівництво найпотужнішої у світі (12000 кВт), гігантської вітрової електростанції на горі Ай Петрі в Криму, подібної якій немає до тепершнього часу.

(В Україні є ліцензійні ВЕУ USW-56-100 (107,5 кВт). Крім того, на українських ВЕС встановлені ВЕУ АВЕ-250 С (200 кВт), ВЕУ-220 (220 кВт), ВЕУ-500 (500 кВт), ЕСО-0420 (420 кВт).

Ю.В.Кондратюк запропонував оригінальну схему розміщення ротора і статора генератора.

- Я не пам'ятаю, як там все було влаштовано, тільки знаю, що все, що звичайно стоїть на місці, у нього оберталося, а всі частини, що оберталися, кріпилися намертво, - писав М.В.Нікітін.

Проект Ю.В.Кондратюка був прийнятий, а всі інші не змогли конкурувати з його пропозицією. Шефство над будівництвом вів Серго Орджонікідзе, який відповідав у ті часи за всю важку промисловість. Коли Орджонікідзе не стало (застрелився у 1937 р.), розпочалися репресії. Правда, Нікітіна та Кондратюка біда минула, але будівництво вітрової станції зупинили.

Біографія видатного вченого досить складна, його життєва стежка повна трагізму, боротьби та незрозумілого.

Пройшла ця стежина й через наше місто. Київ вписаний в біографію генія навічно. Справжнє прізвище вченого - Шаргей. Народився Олександр Гнатович у Полтаві 21 червня 1897 року. Його батько, Гнат Бенедиктович Шаргей - син полтавського лікаря, мати, Людмила Львівна Шліпенбах, веде свою гілку від баронського роду Швеції. Це про її предка в "Полтаві" О.С.Пушкіна сказано:

«Пальбой отбитые дружины,

Мешаясь, падают во прах.

Уходит Розен сквозь теснины,

Сдается пылкий Шлипенбах...»

Батьки Олександра Гнатовича померли дуже рано. Дитинство майбутнього вченого проходить в сім'ї родичів батька, у колі двоюрідних братів і сестер. У Полтаві Олександр закінчує гімназію, пізніше навчається в Петербурзькому політехнічному інституті. 1917 року його мобілізували в армію. У чині прапорщика він відправляється на Кавказький фронт. Там Олександра Гнатовича застає революція. Він повертається до Полтави. Рідних не застає.

О.Г.Шаргея мобілізували в білу армію. На станції Бобринська він сходить з поїзда і йде у Смілу до своїх знайомих.

Деякий час Олександр Гнатович працює на ст. Бобринська робітником з ремонту колій. Голодний 1921 рік прискорив переїзд Олександра Гнатовича Шаргея на роботу в Малу Виску Кіровоградської обл., де він працює механіком підприємств - млина і олійні, які розміщувалися тоді над берегом Висі.

І в Бобринську, і в Малій Висці Олександр Гнатович не припиняє досліджень в галузі космонавтики, дописує, переписує начисто книгу "Завоювання міжпланетних просторів" незалежно від Ціолковського К.Е.

У ті роки ніхто не міг навіть подумати і побачити в обірваному, одягненому в лахміття чоловікові, генія, піонера космічної техніки. Лише близькі й рідні бачили це. Бачили вони і всю складність революційного часу. Тоді думали над тим, як працівнику млина, а з 1923 р. механіку кочегарки Маловисківського цукрозаводу, змінити біографію, відкрити шлях у науку.

Перемогла думка мачухи, яка порадила своєму пасинкові змінити прізвище.

У Києві на вул.Саксаганського, де проживали друга дружина батька Олена Петрівна Гоберман з дочкою Ніною, помирає їх знайомий студент Георгій Васильович Кондратюк, родом з Волині. Документи покійного передають у Малу Виску. Після довгих роздумів Олександр Гнатович береться в Малій Висці на військовий облік як Юрій Васильович Кондратюк, 1900 року народження, син викладача гімназії з Волині. Із цим прізвищем він входить в історію.

З Малої Виски починається трагічний шлях генія не зі своїм прізвищем та із зміненою біографією.

У 1997 році світова громадськість відзначала 100-річчя від дня народження Ю.В.Кондратюка. Ювілейній даті присвячено видання творів піонера космонавтики.

Враховуючи велику зацікавленість до особи вченого, практичну неможливість ознайомитися із змістом книги (тираж 1100 прим.) нами підготовлені уривки з цього рідкісного видання.

"У серпні 1919 р. Київ захопили денікінці і під страхом розстрілу проводять нову мобілізацію. Мобілізують і О.Шаргея. І знову - втеча з білої армії.

1919 рік, листопад-жовтень 1926 р., О.Г.Шаргей переховується і працює робітником, механіком, про що писали вище.

1925 рік. Рукопис "Про міжпланетні подорожі" О.Г.Шаргей направляє до Москви, в Головнауку на предмет рецензування та видання.

1939 рік, 15 вересня засновується Проектно-експериментальна контора вітроелектричних станцій (ПЕКВЕС).

15 вересня 1939 р. - 6 липня 1941 р. Ю.В. Кондратюк працює начальником проектного відділу ПЕКВЕС і керує проектуванням малопотужних вітроелектростанцій ВЕС-2-Д-20 на 100 кВт і ВЕС-2-Д-30 на 250 кВт.

Весною 1941 р. Ю.В. Кондратюк готувався до підйому, встановлення та подальшого випробування на підмосковному полігоні ВЕС-2-Д-20 потужністю аж... 100 кВт. Ця робота також супроводжувалася підготовкою та публікацією наукових статей, розробкою винаходів та оформленням заявок на видачу авторських свідоцтв.

21 червня Ю.В.Кондратюку виповнилося 44 роки (за документами - 41). Він не святкував день народження, цілковито поринувши у роботу на полігоні. Але усе перекреслила війна. Надійшла вказівка - вежу ВЕС не піднімати, щоб не створювати орієнтирів для фашистської авіації, роботи з ВЕС-2-Д-20 згорнути.

1941 р., 6 липня. Ю.В.Кондратюк відправляється добровольцем у дивізію народного ополчення Київського району м.Москви і зараховується червоноармійцем роти зв'язку стрілкового полку. Ця дивізія одразу ж потрапляє на фронт.

1942 р., 23 лютого. Рядовий зв'язківець-телефоніст Ю.В. Кондратюк загинув на Орловській землі у Волховському районі (біля Кривцовського меморіалу).

Таким чином, завершення життєвого шляху Ю.В.Кондратюка невідоме. Як часто буває у таких випадках, невідомість служить грунтом для різного роду сенсацій. Деякі стверджували, що частина рукописів Ю.В.Кондратюка потрапила до німецького ракетника Вернера Фон Брауна, більше того, говорили (і навіть писали), що якийсь Ю.В.Кондратюк працює у Фон Брауна. Однак ні комісія радянських вчених, яка вивчала німецьку ракетну техніку і документи, ні західні спецслужби ніяких доказів цих версій не виявили".

Особа Кондратюка продовжує залишатися загадковою. Він залишив по собі незабутній слід, але від нього на планеті Земля не лишилося навіть могильного горбика...

Його прізвищем названа траса, рухаючись по якій ракета з людиною вперше попала на Місяць, і кратер на зворотній стороні Місяця (навіть і тут він у вічній темноті), і вулиця на окраїні м.Києва, по якій він не ходив...

Сумарна потужність вітрових електричних установок (ВЕУ) сьогодні в Україні наближається до 30 МВт.

У країні діє Комплексна програма будівництва вітрових електростанцій, розроблена відповідно до Указу Президента України від 2 березня 1996 р. № 159 "Про будівництво вітрових електростанцій" і схвалена постановою Кабінету Міністрів України від 2 лютого 1997 року №137. Майже до сторіччя з дня народження вченого!!!

Володимир Циганенко

Газета "Київенерго сьогодні": №4 (56) - 27.02.2003 

 

© 2001 ТОВ Укренерго.